Розділ 7. ФОРМА ДЕРЖАВИ
Форма держави — це сукупність основних характеристик держави, що розкривають організацію державної влади, її устрій, особливості територіального поширення і методи здійснення.
Форма державного правління — це організація верховної державної влади, вищих і центральних її органів, що розкриває їх структуру, компетенцію, порядок утворення, тривалість повноважень, відносини з населенням, ступінь участі населення в їх формуванні та функціонуванні.
Монархія — це форма державного правління, при якій вищі повноваження державної влади здійснює одноосібно правитель, який отримує владу у спадок, здійснює її довічно і не несе юридичної відповідальності за власні політичні дії.
Абсолютна (необмежена) монархія — це різновид монархічної форми правління, за якої державну (законодавчу, виконавчу, судову) і духовну (релігійну) владу юридично і фактично здійснює монарх.
Конституційна (обмежена) монархія — це особливий різновид монархічної форми правління, за якої влада монарха обмежена конституцією, існують виборний законодавчий орган — парламент і незалежні суди. Розрізняють конституційну монархію дуалістичну і парламентську.
• Дуалістична монархія — це форма конституційної обме женої монархії, при якій влада монарха обмежується конституцією і парламентом, але монарх фактично збері гає багато повноважень у сфері виконавчої влади.
• Парламентська монархія — це форма монархічного правління, при якій монарх є номінальним главою дер жави, посадовою особою, що не має реальних владних повноважень, а фактичні повноваження державної влади здійснюють парламент і утворюваний ним уряд.
Республіка — це форма державного правління, для якої характерні виборність глави держави (поряд з ним функції дер-
68
жавного управління виконують й інші органи влади), колегіальність, поділ державно-владних повноважень, відповідальність за політичні рішення, відносна короткостроковість виконання повноважень.
• Президентська республіка — це різновид форми держав ного правління, що характеризується чітким розмежу ванням повноважень між законодавчою і виконавчою гілками влади. Обидві ці гілки влади у президентській республіці формуються безпосередньо народом. Главою виконавчої влади є президент, що поєднує виконавчі по вноваження з функціями глави держави, не несе полі тичної відповідальності перед парламентом. В уряді міні стри кожний окремо підпорядковані президенту.
• Парламентська республіка — це різновид форми держав-
ного правління, що характеризується верховенством парламенту в системі органів державної влади, перед яким уряд несе політичну відповідальність. Парламент формує уряд і обирає президента, який виконує переважно представницькі функції.
• Змішана республіка — це різновид форми державного правління, що поєднує ознаки президентської і парла ментської республік. Розрізняють парламентсько-прези дентську і президентсько-парламентську республіки.
Форма державного устрою — це характеристика форми держави, що розкриває особливості територіального поширення державної влади, співвідношення складових держави з її центром.
Унітарна форма державного устрою вирізняється політичною єдністю, неподільністю, однаковим юридичним статусом усіх адміністративно-територіальних одиниць, єдиним громадянством, єдністю системи законодавства, єдиною судовою системою.
• Централізована унітарна держава не має у своєму складі автономних утворень.
• Децентралізована унітарна держава характеризується на явністю адміністративної автономії.
Федерація — це форма державного устрою, що характеризується наявністю у складі держави суб'єктів федерації — дер-
69
жавних утворень з ознаками суверенності, а також двох рівнів державного апарату і системи законодавства, подвійного громадянства, двох рівнів судової системи. Федерації поділяються на національно-державні та адміністративно-територіальні.
• В основу національно-державної федерації покладено на ціональні фактори, і тому така форма устрою існує в ба гатонаціональній державі. Для такої федерації характер ні республіки, що входять у неї, автономні форми державності та ін. До її складу можуть входити також культурні автономії.
• В основу адміністративно-територіальної федерації, як правило, покладено економічні, географічні, транспортні й інші територіальні фактори.
Міждержавні об'єднання — це форми добровільного об'єднання кількох держав зі збереженням їх суверенітету у повному обсязі.
• Особиста унія — це форма міждержавного об'єднання, що виникає як наслідок здобуття монархом права на ко рону іншої держави.
• Реальна унія — це правовий союз держав на основі ство рення спільного інституту глави держави — монарха й інших спільних органів державної влади.
• Співдружність — це форма міждержавного об'єднання, створеного державами, що мають спільні ознаки, певний ступінь однорідності, спільність економічних інтересів, спільні мову, історію, культуру і релігію. Співдружність націй — це міжнародно-правовий союз, до складу якого входять Великобританія і суверенні держави — її коли шні колонії. Співдружність Незалежних Держав утвори лась після розпаду СРСР.
• Протекторат — це правовий союз між державами, за яко го одна держава подає зовнішньополітичну і військову допомогу іншій, певною мірою залежній від неї державі. Протекторат можливий на початковому етапі відносин між колишніми колоніями і їх метрополією.
• Конфедерація — це міждержавне об'єднання кількох держав на договірній основі, створене для досягнення спільних зовнішньополітичних цілей.
70
• Співтовариство — це форма міждержавного об'єднання, спрямована на зміцнення інтернаціональних економіч них зв'язків держав, що об'єдналися, за допомогою лік відації митних кордонів, введення спільної валюти і ство рення системи наддержавних органів.
Державний режим — це характеристика форми держави, що вказує на сукупність методів, прийомів, способів і засобів, якими здійснюється влада в державі. В основу типології режимів покладено такі критерії: ступінь урахування інтересів народу при здісненні державної влади; ступінь участі народу в державному управлінні; ступінь колегіальності у прийнятті офіційних рішень; ступінь політичного та ідеологічного плюралізму й існування опозиції владі; ступінь обмеження виявів протиправного насильства з боку держави стосовно громадян; ступінь забезпечення прав і свобод людини й громадянина та ін. Державні режими поділяються на демократичні та недемократичні.
• Демократичний режим — це вид державного режиму, що ґрунтується на визнанні принципів рівності та свободи, соціальної справедливості, в якому державна влада здій снюється від імені і в інтересах народу, що визнається єдиним джерелом державної влади, а права людини все бічно забезпечені.
До основних недемократичних режимів належать тоталітарний і авторитарний.
• Тоталітарний режим — це різновид недемократичного державного режиму, що характеризується всеохоплюю- чим контролем держави над суспільством, наявністю єдиної загальнообов'язкової ідеології, репресивними ме тодами здійснення державної влади, однопартійною полі тичною системою, центром якої є "вождь", грубими ма совими порушеннями прав людини.
• Авторитарний режим — це різновид недемократичного державного режиму, для якого характерні надмірна кон центрація державної влади у політичної номенклатури, переважне застосування в державному управлінні приму сових методів, формальна участь народу в управлінні державою, боротьба з інакодумцями.
71
Еще по теме Розділ 7. ФОРМА ДЕРЖАВИ:
- Розділ 7. ФОРМА ДЕРЖАВИ
- Форма права i форма держави
- Розділ 3. ВИНИКНЕННЯ ДЕРЖАВИ
- Розділ 9. СУЧАСНІ КОНЦЕПЦІЇ ДЕРЖАВИ
- Розділ 5. ФУНКЦІЇ ДЕРЖАВИ
- Розділ 5. ФУНКЦІЇ ДЕРЖАВИ
- Розділ 8. МЕХАНІЗМ ДЕРЖАВИ
- Розділ 8. МЕХАНІЗМ ДЕРЖАВИ
- Розділ 3. ВИНИКНЕННЯ ДЕРЖАВИ
- Розділ 4. ПОНЯТТЯ, СУТНІСТЬ І ОЗНАКИ ДЕРЖАВИ
- Розділ 1. ПРЕДМЕТ І МЕТОД ТЕОРІЇ ДЕРЖАВИ І ПРАВА
- Розділ 9. СУЧАСНІ КОНЦЕПЦІЇ ДЕРЖАВИ
- Розділ 2. СПІВВІДНОШЕННЯ СУСПІЛЬСТВА, ДЕРЖАВИ І ПРАВА
- Розділ 1. ПРЕДМЕТ І МЕТОД ТЕОРІЇ ДЕРЖАВИ І ПРАВА
- Розділ 6 ПРАВО I ДЕРЖАВА
- Розділ 2. СПІВВІДНОШЕННЯ СУСПІЛЬСТВА, ДЕРЖАВИ І ПРАВА
- РОЗДІЛ 2 ФУНКЦІОНАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА УКРАЇНСЬКОЇ ДЕРЖАВИ
- РОЗДІЛ з ТЕОРЕТИКО-КОНЦЕПТУАЛЬНА МОДЕЛЬ МЕХАНІЗМУ УКРАЇНСЬКОЇ ДЕРЖАВИ
- Взаємодія держави і права та її аспекти. Сфери і способи впливу держави на право 6.3.1. Держава і правове регулювання
- в) Так зване самозобов ’язання держави; правова держава