Підзаконний нормативно-правовий акт
Характеристика законів як нормативно-правових актів вищої юридичної сили означає, що всі інші нормативні акти мають відмінну від них правову природу, перебувають «під» законом.
Підзаконний нормативно-правовий акт - це такий акт, який містить норми права та прийнятий уповноваженим на це державним органом відповідно до закону і на його основі.
Підзаконні нормативно-правові акти спрямовані на конкретизацію та виконання положень закону. Вони сприяють реалізації норм закону.Разом з тим підзаконність нормативних актів не означає їх «меншу» юридичну обов'язковість; вони наділені необхідною юридичною силою, хоч вона не має такої всезагальності і вищості, як юридична сила законів.
Тим більше не слід недооцінювати соціального значення підзаконних нормативно-правових актів. Вони покликані забезпечувати на основі законів конкретизоване нормативне регулювання значного комплексу суспільних відносин і тому посідають важливе місце у всій системі нормативного регулювання.
Підзаконні нормативно-правові акти, як і закони, мають різну юридичну силу, що залежить від того, який правотворчий орган їх прийняв. У сучасній системі вітчизняного законодавства можна виокремити такі види підзаконних нормативно-правових актів:
• підзаконні акти, які видає Президент України (укази і розпорядження);
• підзаконні акти Кабінету Міністрів України (постанови і розпорядження);
• підзаконні акти, які приймають центральні органи виконавчої влади - міністерства та ін. (накази, інструкції, положення, правила тощо);
• підзаконні акти, які приймають місцеві органи державної влади та органи місцевого самоврядування (постанови, розпорядження, інструкції тощо);
• локальні акти - такі , які приймаються керівними органами підприємств, установ, організацій та які регулюють їх організаційну, трудову та виробничу діяльність (статути, правила внутрішнього трудового розпорядку, накази, інструкції тощо).
У сучасних умовах надзвичайно важливого значення набувають питання щодо відповідності підзаконних нормативно-правових актів законам. Часто підзаконні нормативно-правові акти всупереч своєму основному призначенню - конкретизації положень закону - формулюють такі норми права, які суперечать вимогам закону, встановлюють додаткові умови для реалізації прав громадян, звужують їх зміст і обсяг тощо. Для подолання таких суперечностей і захисту прав громадян від незаконних актів суб'єктів владних повноважень в багатьох державах, зокрема в Україні, існує система адміністративного судочинства.
Таким чином, значення підзаконних нормативно-правових актів не слід перебільшувати. В деяких країнах підзаконним нормативно-правовим актам взагалі не надається значення джерела права (наприклад, в Польщі), а вказується виключно на їх процедурний, процесуальний характер.
10.5.
Еще по теме Підзаконний нормативно-правовий акт:
- НОРМАТИВНЫЙ ПРАВОВОЙ АКТ КАК ОСНОВНОЙ ИСТОЧНИК РОССИЙСКОГО ПРАВА. КЛАССИФИКАЦИЯ НОРМАТИВНЫХ ПРАВОВЫХ АКТОВ
- Нормативный правовой акт 2.7.1. Понятие и виды нормативных правовых актов
- § 2. Нормативный правовой акт
- 17.2 Нормативный правовой акт
- Нормативный правовой акт
- § 5. Нормативно-правовой акт
- Нормативно-правовий акт: загальна характеристика
- 15.3. Нормативно-правовой акт как источник права
- § 3. Нормативный правовой акт: понятие и виды
- 8. Нормативный правовой акт: понятие, признаки, виды
- Тема 21 НОРМАТИВНЫЙ ПРАВОВОЙ АКТ В РОССИЙСКОЙ ПРАВОВОЙ СИСТЕМЕ